Jó Ember Díj 2024

Rózsa Zsombor

A Jó Ember Díj 2024. évi kitüntetettje: Rózsa Zsombor

A Káplár László Jó Ember Díj 2024. évi díjazottja a szabadkai Rózsa Zsombor, aki elsősorban pedagógus, de egyszerre okleveles építőmérnök, előadó, sakkmester, sakkmódszertan-oktató, játékalkotó, fesztiválszervező. Azon munkálkodik, hogy a fiataloknak tudáson és erkölcsi alapokon nyugvó jövőképet adjon, hogy fejlessze kreativitásukat, gondolkodásukat, képességeiket, s mindezt észrevétlenül, a sakkon, s nem utolsó sorban különféle kreatív foglalkozásokon, játékokon, saját kidolgozású programokon keresztül. Rózsa Zsombor az elmúlt mintegy tíz évben több, saját ötletein alapuló és egyedülálló, a sakkot népszerűsítő programot, színházi performanszot, és jelentős megmozdulásokat szervezett, melyeken több mint hétezer gyermek vett részt, s az összefogásba a közösséget is sikerült aktívan bekapcsolnia, úgy a szervezésbe, mint a programok megtartásába. Minden általa megálmodott rendezvény ingyenes volt, melyeket jótékony alapon, tárgyi adományokból, emberi összefogásból, közösségek lelkesedéséből hívott életre, azzal a céllal, hogy minél több fiatalhoz juthasson el missziója.

Munkássága a tanári pályájával vette kezdetét. 2010-ben, Csantavéren a Hunyadi János Általános Iskolában megszervezte a településen az első sakkszakkört, melybe négy év alatt hatszáz gyermeket kapcsolt be, s neki köszönhetően tantárgyi foglalkozásként is meghonosodott a sakk.

2014-től a palicsi általános iskolában matematikát, fizikát és sakkot tanított. A szakköri és tantárgyi foglalkozásokon résztvevő gyerekek a következő években 133 dobogós helyezést értek el a különböző szintű sakkversenyeken.

2015-ben megalapította az Aragóniai Beatrix Sakk Klubot, hogy a szabadkai és Szabadka környéki gyerekek számára elérhetővé tegye a sakkozáshoz szükséges tudás elsajátítását és gyakorlását.

Szerbiában elsőként kidolgozott egy képesség-és személyiségfejlesztő oktatási programot, mellyel fejleszthetők az intellektuális képességek, sőt segít a diszlexiában szenvedő gyerekeknek a képességfejlesztésben. Ekkorra már Polgár Judit, a sakktörténet legjobb női sakkozója is felfigyelt munkásságára és felkérte, hogy Szerbiát képviselve vegyen részt a Világsakkfesztiválon. Ezen az eseményen debütált a Rózsa Zsombor által megalkotott, a világon az első és teljeséggel egyedülálló játékos sakkvetélkedő, a Sakktivity, s neki köszönhetően 2015-ben Szerbia felkerült a Világsakkfesztivál (Global Chess Festival) térképére. A Sakktivity ötletéért a Polgár Judit Sakk Alapítvány tiszteletbeli sakknagykövetévé nevezte ki, majd Polgár Judit felkérte, hogy az alapítványánál legyen sakkmódszertani oktató és előadó.

Ezt követte a Sakk-Karaván ötlete, mely egy teljes egészében jótékony akció volt, s a körút során Vajdaság több településére is ellátogattak, hogy olyan magyar lakta településekre is eljussanak a sakk játékos, újraértelmezett formái, ahol a gyerekek számára elérhetetlen a sakkoktatás. Zsombornak még ebben az évben egy újabb önzetlen, segítő szándékú akciója volt: az Adni öröm! Sakkozz szeretettel-adománygyűjtő megmozduláson egy szabadkai családnak gyűjtöttek tüzelőre. Tizenkét híresség, Szabadka tíz legjobb gyereksakkozója és a palicsi iskola száz tanulója invitálta a járókelőket sakkozásra és jótékonykodásra. Három óra leforgása alatt 179 sakkjátszmát játszottak le.

2019-ben egy újabb, a maga nemében egyedülálló programot álmodott meg Szabadka sakkmestere, a Halhatatlanok sakkszimultánja emlékkiállítást és színházi performanszot, mely a költészet, színjátszás, zene, a térrendezés, szobrászat és a sakk által keltette életre Vajdaság tíz halhatatlan személyét, többek között Gion Nándort, Sziveri Jánost, Szárits Jánost, Komlós Jucit, Lányi Ernőt.

Rózsa Zsombor egy folyamatosan szűkülő közösségben is nagyon sok embert, és több ezer gyermeket, fiatalt tudott és tud megszólítani, bevonni. Fáradhatatlanul dolgozik, hogy a sakkot megszerettesse és általa fejlessze a gyerekek intellektuális képességeit, mindazt úgy, hogy folyamatosan megújul és a popkultúra elemeit felhasználva közelivé, érdekessé, fogyaszthatóvá és megszerethetővé teszi azt a fiatalok számára. Jelenleg is mintegy ötven gyermek jár hozzá heti szinten az általa kifejlesztett LevelUp8K programra, mely az intelligenciát hivatott fejleszteni. Ő a Th!nk Oktatási Központ igazgatója, a szabadkai Logiscool iskola vezetője, a Da Vinci Nyomdokain Polgári Egyesület társalapítója.

Önzetlen, mindig gyermekközpontú és végtelenül kreatív személyiségét az általa elért eredmények, megvalósult programok ennek ellenére is csak részben tudják visszaadni. A mindig mosolygós és kedves Rózsa Zsombor, mindenki sakktanára, fáradhatatlan az új ötletek terén. Ő az, aki mindekinek megörül, mindenkin önzetlenül segít, és azon kevesek közé tartozik, akik lényükkel és intellektusukkal inspirálnak. Aki vele, mellette dolgozik, egyszer csak azt veszi észre magán, hogy több akar lenni, jobb akar lenni, hogy valami értékeset szeretne teremteni. Ő az, aki nem kér, csak sugározza kifelé magából a lelkesedést és pusztán a lényével ráveszi az embert, hogy beálljon mögé a sorba és tegyen, alkosson, fejlődjön. – Mindezek alapján ajánlom őt a Káplár László Jó Ember Díjra – többek között ezt írta a szabadkai Magyar Lívia, a Da Vinci nyomdokain Polgári Egyesület elnöke a jelölésben.